Řešení problému

Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů, výjimečně může tento úkol převzít ošetřující lékař, nikoliv však škola a její pedagogičtí pracovníci. Při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech by měl být neprodleně aplikován účinný přípravek.

PROBLÉMEM JE SKUTEČNOST, ŽE V SOUČASÉ DOBĚ TÉMĚŘ ŽÁDNÝ PREPARÁT NA VŠI NEFUNGUJE!!!

Biocidy – vzniká rezistence = neúčinnost, toxicita, kumulace toxických látek v těle, narušení vlasů a jejich struktury.

Insekticidy v kostce:
1949 – 1984 Nerakain (DDT)
1978 – 1990 šampon Orthosan BF 45, později mokrý sprej DIFFUSIL H (účinná látka permethrin), úspěšně používáno do roku 1991... v roce 1992 prokázána u nás rezistence k permethrinu,
1992 – 2007 nahrazeno přípravky s organofosfáty – šampon ORTHOSAN H, mokré spreje - DIFFUSIL H 92 P, DIFFUSIL H 92 M – účinné látky pirimiphos methyl a malathiont... postupná rezistence vší.....
2007 – … DIFUSIL H FORTE je nový preparát, na který se již dlouho čekalo, obsahuje jako účinnou složku Carbaryl. Tento preparát má velmi slušnou účinnost. Carbaryl je však v některých zemích zakázaný používat.

Alternativní přípravky – rostlinné silice – vši většinou nezabijí jen odpuzují a to nestačí. Některé silice jako např. tea tree oil, eukalypt, rozmarýn a máta pravděpodobně dokáží veš hubit. Problém je však v tom, že silice musí působit minimálně 120 minut a musí být ve 100% koncentraci. Dlouhý aplikační čas je problémem zejména u malých dětí. A vysoké koncentrace mohou vyvolat předráždění pokožky hlavy.

Přípravky našich babiček: Petrolej – v žádném případě ne!!! Vyvolává značné zdravotní potíže ve formě lokálních dermatitid až spálenin. Proto je nutné před nimi intenzivně varovat.

Mechanické vyčesávání – je velmi účinnou, avšak podceňovanou možností léčby. Její problém je zejména v časové náročnosti. Problém vidím také u dětí, které mají černé vlasy, protože vši jsou v nich špatně vidět. Navíc tmavé vlasy mají pro vši příjemnější morfologii. Vyčesávání je nutné provádět nad vanou, nebo umyvadlem, abychom nezamořovali prostředí. A pozor! Vyčesávání je nutné provádět z mokrých vlasů. V suchých vlasech dokáží vši velmi obratně „uhýbat“.

Ostříhání vlasů: podle dostupných informací, se veš neudrží ve vlasech kratších než 8 mm. Jedná se však o nepotvrzenou informaci, která je navíc omezeně využitelná zejména u holčiček.

Pedicap OL – účinně, jednoduše, příjemně při výskytu vši dětské ve vlasech. Pedicap OL není biocid, účinnost je zajištěna zcela unikátním mechanismem.